12 Aralık 2011 Pazartesi

Hayatın tam içindeki sanat eserleri

Uzun yıllar New York’ta yaşayan ressam Burhan Doğançay, kendi çabaları sonucu 2004 yılında açtığı ve Türkiye’nin ilk kişisel modern sanat müzesi olan Burhan Doğançay Müzesi, yeni bir projeye imza attı. Useable arts yani kullanılabilir sanat derken bir tablonun üzerinde yemek yiyemezsiniz, bir tabloyu kolunuzun altına koyup dolaşamazsınız. Ancak bu projeyle Doğançay’ın eserleri yeni malzeme ve işlevlerle yeni hayatlar kazanıyor.
Peki, Doğançay’ın eserleri nelere dönüşüyor? Sadece duvarda izlediğimiz eserler, cep telefonu kılıfından tabağa, babetlerden clunch’lara, laptop çantalarından alışveriş torbalarına kadar pek çok ürünle birleşiyor.
Bu ürünlerde kullanılan eserler de özenle seçilmiş. Dünyanın farklı yerlerinde özel koleksiyonlarda yer alan eserlere öncelik verilmiş. Mesela, Kennedy Müzesi’nde ciddi bir Doğançay Koleksiyonu var. Ancak o müzeye gitmeden yada retrospektif sergisi olmadan bu eserleri görmek imkansız. Ama artık oradaki bir eser Iphone kılıfı veya jean altına rahatlıkla giyebileceğiniz bir babet olabilir. Ayrıca her ürünün üzerinde hangi eser, hangi koleksiyondaysa bu da mutlaka not ediliyor. Doğançay Müzesi, İpek Sabuncu’nun şirketiyle işbirliği yapmış. Islansa da erimeyen veya yıpranmayan bir kağıt kullanılan ürünler tamamen el yapımı. Ayrıca antibakteriel özelliği de var. İlk olarak Contemporary İstanbul’da sergilenen ürünler İKSV, Bilstore ve ocak ayından itibaren de Beymen Blender’da satışa sunulacak.