14 Mayıs 2012 Pazartesi

Şık kadınların şık evleri

İğne oyaları, kanaviçe, dantel ve petchworkler kısacası el emeği olarak nitelendirdiğimiz pek çok detay Casa de Ella’nın koleksiyonunu oluşturuyor. Maçka’dan Teşvikiye’ye doğru yürürken solda giriş katında şık bir vitrini olan mağaza, ev tekstilinin en şık ve özel detaylarda nasıl buluştuğunu gösteriyor. Dışarıdan bakınca yabancı bir marka görüntüsü veren Casa de Ella’in tam bir yerli üretim olduğunu söylersek şaşırmayın.

İlk olarak 2005 yılında kurulan markanın bir sonraki yıl pazarlama çalışmaları başlamış. Adres İstanbul’daki mağazasıyla perakendeye giren Casa de Ella, iki buçuk yılın sonunda Nişantaşı’ndaki yerine taşınmış. İspanyolcada ‘kadının evi’ anlamına gelen Casa de Ella’nın kurucuları da Aslı Kartal ve Mine Begeçarslan… İktisat mezunu olan Aslı Karakartal, Califorina’da master tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek temelinde el işçiliği olan bir ürün çıkartmaya karar vermiş. Mine Begeçaslan ise markanın yurt içi pazarlamasıyla ilgileniyor.
Casa de Ella’nın dişi bir marka olduğunu anlatan Aslı Kartal, “Hazırlanan koleksiyonlara da Kadının Neşesi, Kadının Kökleri, Kadının Atası, Kadının Manyaklığı gibi isimler veriyoruz. Anadolu ve Osmanlı el sanatlarından örneklerle yapılan yastıklar, havlular, çarşaf takımları ve masa örtüler bulunuyor” diyor. Casa de Ella’nın el işçiliğiyle oluşan parçalarını ise Anadolu’nun küçük şehirlerinde yaşayan ev kadınlarından temin ediliyor. Sipariş edilen iğne oyası ve danteller daha sonra Sakarya’daki atölyede tasarlanıyor. Casa de Ella’nın ürünleri, el işçiliğinin günlük kullanıma adapte etmek üzere hazırlanıyor. Böylece kullanmaya kıyılamayan iğne oyaları veya danteller rahatlıkla günlük hayata şıklık katabiliyor.

Tekneleri de şıklaştırıyorlar
Casa de Ella’de ev tekstilinin yanı sıra tekneye yönelik koleksiyonlar da bulunuyor. 2006’da Avrasya Boatshow ve Bodrum Yat Show’a katılarak bu yönde de koleksiyonlar da hazırlayan marka, şık teknelerde kullanılan marin desenli dekoratif yastıklardan çarşaf takımlarına kadar tüm tekstil ürünlerini oluşturuyor. Motor yat, yelkenli ve ticari teknelere yönelik ürün grupları bulunuyor. Yurtdışı fuarlarına da katıldıklarını anlatan ikili, Dubai ve Las Vegas’ta iç dekorasyon fuarına bulunduklarını 2008 yılında da İngiltere-Birmingham’da En İyi Yeni Aksesuar ödülünü aldıklarını söylüyor. Bu mağazanın yanı sıra İstanbul, Ankara, Urfa, Göcek, Kuveyt, Suudi Arabistan’da butik ve cornerlarda ürünleri satılıyor. Aslı Kartal, ABD ile de bu konuda henüz flört halinde olduklarını anlatıyor. Perakende satışın yanında proje de çalıştıklarını anlatan iki ortak, şimdilerde Moskova’da bir ev projesini hayata geçirdiklerini söylüyor.

Çocuk odaları da Casa de Ella’dan
Aslı Kartal son olarak bebek odasına da girdiklerini sözlerine ekliyor; “Çeyizlerini yaptığımız müşterilerimiz şimdi bizden çocuk odalarını hazırlamamızı istiyor. Biz de Nino ve Nina adını verdiğimiz kız ve erkek çocuklara yönelik iki koleksiyon hazırlıyoruz.”
Her konuda tüketicinin kendilerini yönlendirdiklerini anlatan iki ortak, perakende satışlarının yanı sıra yakında internet üzerinden de satışlara başlayacaklarını belirtiyor. Müge Begeçarslan, böylece tüm Türkiye’ye rahatlıkla ulaşabileceklerini anlatıyor.

Hiç yorum yok: