14 Mayıs 2012 Pazartesi

Şık kadınların şık evleri

İğne oyaları, kanaviçe, dantel ve petchworkler kısacası el emeği olarak nitelendirdiğimiz pek çok detay Casa de Ella’nın koleksiyonunu oluşturuyor. Maçka’dan Teşvikiye’ye doğru yürürken solda giriş katında şık bir vitrini olan mağaza, ev tekstilinin en şık ve özel detaylarda nasıl buluştuğunu gösteriyor. Dışarıdan bakınca yabancı bir marka görüntüsü veren Casa de Ella’in tam bir yerli üretim olduğunu söylersek şaşırmayın.

İlk olarak 2005 yılında kurulan markanın bir sonraki yıl pazarlama çalışmaları başlamış. Adres İstanbul’daki mağazasıyla perakendeye giren Casa de Ella, iki buçuk yılın sonunda Nişantaşı’ndaki yerine taşınmış. İspanyolcada ‘kadının evi’ anlamına gelen Casa de Ella’nın kurucuları da Aslı Kartal ve Mine Begeçarslan… İktisat mezunu olan Aslı Karakartal, Califorina’da master tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek temelinde el işçiliği olan bir ürün çıkartmaya karar vermiş. Mine Begeçaslan ise markanın yurt içi pazarlamasıyla ilgileniyor.
Casa de Ella’nın dişi bir marka olduğunu anlatan Aslı Kartal, “Hazırlanan koleksiyonlara da Kadının Neşesi, Kadının Kökleri, Kadının Atası, Kadının Manyaklığı gibi isimler veriyoruz. Anadolu ve Osmanlı el sanatlarından örneklerle yapılan yastıklar, havlular, çarşaf takımları ve masa örtüler bulunuyor” diyor. Casa de Ella’nın el işçiliğiyle oluşan parçalarını ise Anadolu’nun küçük şehirlerinde yaşayan ev kadınlarından temin ediliyor. Sipariş edilen iğne oyası ve danteller daha sonra Sakarya’daki atölyede tasarlanıyor. Casa de Ella’nın ürünleri, el işçiliğinin günlük kullanıma adapte etmek üzere hazırlanıyor. Böylece kullanmaya kıyılamayan iğne oyaları veya danteller rahatlıkla günlük hayata şıklık katabiliyor.

Tekneleri de şıklaştırıyorlar
Casa de Ella’de ev tekstilinin yanı sıra tekneye yönelik koleksiyonlar da bulunuyor. 2006’da Avrasya Boatshow ve Bodrum Yat Show’a katılarak bu yönde de koleksiyonlar da hazırlayan marka, şık teknelerde kullanılan marin desenli dekoratif yastıklardan çarşaf takımlarına kadar tüm tekstil ürünlerini oluşturuyor. Motor yat, yelkenli ve ticari teknelere yönelik ürün grupları bulunuyor. Yurtdışı fuarlarına da katıldıklarını anlatan ikili, Dubai ve Las Vegas’ta iç dekorasyon fuarına bulunduklarını 2008 yılında da İngiltere-Birmingham’da En İyi Yeni Aksesuar ödülünü aldıklarını söylüyor. Bu mağazanın yanı sıra İstanbul, Ankara, Urfa, Göcek, Kuveyt, Suudi Arabistan’da butik ve cornerlarda ürünleri satılıyor. Aslı Kartal, ABD ile de bu konuda henüz flört halinde olduklarını anlatıyor. Perakende satışın yanında proje de çalıştıklarını anlatan iki ortak, şimdilerde Moskova’da bir ev projesini hayata geçirdiklerini söylüyor.

Çocuk odaları da Casa de Ella’dan
Aslı Kartal son olarak bebek odasına da girdiklerini sözlerine ekliyor; “Çeyizlerini yaptığımız müşterilerimiz şimdi bizden çocuk odalarını hazırlamamızı istiyor. Biz de Nino ve Nina adını verdiğimiz kız ve erkek çocuklara yönelik iki koleksiyon hazırlıyoruz.”
Her konuda tüketicinin kendilerini yönlendirdiklerini anlatan iki ortak, perakende satışlarının yanı sıra yakında internet üzerinden de satışlara başlayacaklarını belirtiyor. Müge Begeçarslan, böylece tüm Türkiye’ye rahatlıkla ulaşabileceklerini anlatıyor.

Bu fırsatlar da Bodrum’dan


Yaz tatili için planlar yapmaya başladık. Çoğu kişinin ilk tercihi olan Bodrum, ister hafta sonu ister daha uzun süreli tatil için tercih ediliyor. Son yıllarda ülke genelinde hızla yayılan fırsat sitelerine bir yenisi daha eklendi. Ancak bu kez biraz farklı. Çünkü bu fırsat sitesi sadece Bodruma yönelik. Bodrum’daki kafe ve restoranlardan otel ve plajlara kadar pek çok mekandan fırsat sunan http://www.bodrumfirsati.com/, aynı zamanda bu yöreye özel ürünleri de satışa sunuyor. Sitenin kurucusu Yücel Niego ve Aslı Everi, fırsatlarını anlattı.

Bodrum Fırsatı nasıl doğdu?
Adından da anlaşılacağı gibi Bodrum Fırsatı, Haziran 2011’de Yücel Niego tarafından Bodrum Yarımadası’na hizmet vermek üzere kurulan, web üzerinden çalışan bir fırsat sitesidir. Yücel Bey daha önce İstanbul’da kurmuş ve yönetmiş olduğu birçok web sitesinin sahibi ve yöneticisi olması sebebiyle bu konudaki birikimini ve deneyimini Bodrum’da kullanmaya karar vererek projesini hayata geçirdi ve Bodrum’un ilk ve tek fırsat sitesini kurdu. Ben de bir yıldır Bodrum’da yaşıyorum, reklamcı ve marka stratejistiyim. Uzun yıllar İstanbul’da iyi ajanslarda sektörlerinin başarılı markalarına hizmet verdim. Marttan beri de Bodrum Fırsatı’nda Yücel Bey ile çalışıyoruz. İkimiz de Bodrum’da yaşamanın, buraya tatile gelmenin, Bodrum’da alışveriş etmenin, yeni yerler keşfetmenin, yeni tatlar ve farklı mekanlar öğrenebilmenin insan hayatında iyi birer fırsat olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla Bodrum Yarımadası’nın fırsatlarını doğru adresten, uzaktan değil içinden iletişim kuran ve burada yaşayan ekibin tetkik ederek üyeleriyle paylaştığı www.bodrumfirsati.com sitesinden satın almanın ancak doğru ve gerçek bir fırsat olabileceğine inanıyoruz.

Mekan fırsatları yanında ürünler de var. Bunlar neler?
Evet, aslında bu ürünler yüzde 100 Bodrum ismi altında toplanan ve toplanacak ürünlerden oluşuyor. Bu kategorimizde sadece Bodrum’a özgü, burada, yerinde bulunan ürünleri ve Bodrum’u anlatan ürünleri satışa sunuyoruz. Yakında bu bölüme eklenecek birçok ürünümüz olacak. Benim de haziranda şu anda yazılarımın olduğu web sitem www.aslita.com adresinde satışı başlayacak takı ve aksesuarlarımdan özellikle Bodrum’u anlatan Yemenita koleksiyonum kendi sitemden bile önce ilk kez www.bodrumfirsati.com sitesinden satışa çıkacak. Bodrum tutkunlarına birçok sürprizimiz olacak.

Önümüz yaz ve neler hedefleniyor?
Yaz ayları Bodrum’da hareketin, mekanların, eğlencenin ve dolayısıyla bir çok farklı hizmet sektörünün arttığı bir dönem. Bu dönemde fiyatlar da artıyor. Biz de Bodrum Fırsatı olarak, üyelerimize ve bizi takip edenlere diyoruz ki; Bodrum’da tatilini geçirmek isteyenler öncelikle sezon fiyatlarına oranla çok daha avantajlı fiyat ve her tipteki müşteri profiline seçenek sunan tatil fırsatlarımızdan yararlanabilir. Ayrıca Bodrum’da yaşamak veya hayatınızın belli bir dönemini burada geçirmek gibi bir fırsata sahipseniz mutlaka alışveriş ve ürün fırsatlarımızdan ve size sunduğumuz avantajlı fiyatlardan faydalanın. Bodrum’un bilinen, tanınan mekanlarında yüzde 70’e varan indirim fırsatlarıyla yemek yemeyi, eğlenmeyi, alışveriş yapmayı, masaja gitmeyi, bakım yaptırmayı kim istemez. Bodrum’a gelmeden ve burada olduğunuz zaman boyunca ziyaret edeceğiniz, sizi keyifli ve kazançlı hissettirecek bir adres.

Bodrum Fırsatı'nın müşteri profili kimler?
Bodrum Fırsatı’nın müşteri profili, orta seviyeden üst seviyeye kadar genişleyen bir yelpazede. Bu profil daha çok kendi işinde veya başka bir yerde ücretli çalışan, karar verme konusunda atik, ne istediğini bilen, planlı ve yenilikçi, karşısına çıkan fırsatları iyi değerlendiren, ağırlıklı olarak 20-55 yaş arasından oluşan bir profil.

En çok hangi şehirlerden talep var?
Tabii ki en çok İstanbul’dan talep var, ama arkasından çok ilginçtir ki Eskişehir ve Samsun gibi şehirlerden ve yurtdışından talep geliyor. Sistemimizde sitemize bırakılan e- mail adresleri sayesinde sahip olduğumuz geniş bir datamız var ve bu dataya fırsatlar yenilendikçe ve e-mailing ile sürekli bilgilendirme ve yeni fırsat detayları gönderiliyor. Bu sebeple evet İstanbul ama diğer şehir dengeleri değişebiliyor ve farklı şehir taleplerinden satın almalar gerçekleşiyor.