29 Haziran 2012 Cuma

Hayallerim var! Gerçekleşecek!

Eskiden günlük tutardım, yazardım… Büyüdüm, şimdi işim hep yazmak oldu. Bugün, şu an o günlükleri hatırlayarak yeniden yazmak istedim. Şimdi bu terasta, yeni ay tepemde ilk günlerini sürerken ben de ne günler geçirdiğimi düşünüyorum. Her şey başkalaşırken beni de arkasından sürüklüyor. Bu sürüklenme bazen zevk verirken bazen dayanılmaz üzüntüler yaşatıyor. Günler eskisi gibi değil çabucak akıp gidiyor. Ancak hayaller o hızlılıkta gerçekleşmiyor. Biz insanoğlunu da en çok bu üzüyor. Benim de hayallerim var. Daha erken yaşlarda, çok hayal kurar içlerinde kaybolup giderdim. Sonra birini sevdim. Mutluluklarla beraber gerçek üzüntülerle de karşılaştım. Bu gerçeklik beni hayal kurmaktan uzaklaştırdı. Neredeyse yasaklamıştım kendime hayal kurmayı. Hayaller, gerçeklerin ilk adımıydı oysa… Ama benim için düpedüz kendini kandırmaydı. Onun için zinhar hayal kurmadım, birkaç yıl boyunca. Sonra hayat değişti. Ben biraz daha büyüdüm, duygularımla olgunlaştım. Değişirken geliştim.

Bugünlerde hayal kurma eylemiyle yeniden karşılaştım. Tıpkı eski bir dostu görmüş gibi beni sevindirdi. Şimdi hayallerim var. Sadece denizlere yada gökyüzüne bakarak değil, okuduğum kitabın satırlarında bile o hayallerimle kaybolabiliyorum. Derken kendi kendine gülen bir ben’le buluşuyorum. Bu da beni mutlu ediyor, içimi kıpırdatıyor. Tıpkı güzel gülen bir adama bakmak gibi… Gözlerinden neler hissettiğini anlamaya çalışmak gibi…

‘Beni korkutmuyor’ dersem, inanın yalan söylemiş olurum. Her bilinmeyen şey gibi bu da beni korkutuyor. Ama bu korkunun, beni alt edemeyecek kadar güçlü olmadığını da hissediyorum. Çünkü benim güçlü hayallerim var!

Hayaller, insanın bir yerde umududur da… Hayal kurmak, o şeyle ilgili umut etmek ve onu istemektir. Umut etmek, umutlu olmak ve sabırla beklemek insanı ilerletir. Geleceğe bu pencereden bakmak bu hengamede biraz olsun huzur bile verebilir.

Hayal kurun. Ve bilin ki, çok isteyerek kuracağınız bir hayal, önünde sonunda hayatınıza dahil olacaktır.