28 Ağustos 2012 Salı

Dünyanın en pahallı bienali Paris’te başlıyor


Sonbaharda Paris’e yolu düşenler çok şanslı. Dünyanın en büyük antikacıları ve mücevher markalarının bir araya geldiği 50 yılı aşkın zamandır gerçekleşen Antika Bienali’nin 26.’sı 14 Eylül’de başlıyor. Paris Grand Palais’te gerçekleşecek ve ziyaretçilerine her anlamda görsel bir şölen sunacak bienalin tasarımcısı ise Karl Lagerfeld. SyndicatNational Des Antiquaires (SNA) tarafından organize edilen bienalde, dünyanın en iyi antikacıları ve sanat galericileri olarak anılan profesyoneller tarafından sunulacak eserler birlikte sergilenecek.
2010 yılından bu yana 33 yeni katılımcıyla birlikte toplam 119 sergiciye yer verecek Bienal 70 yıldan uzun süredir kapalı olan Salon d’Honneur’ün yeniden açılışı da yapılacak. Bienalin gala yemeğinin geliri ise yöneticiliğini Jacques Chirac’ın eşi Bernadette Chirac’ın üstlendiği Fondation Hôpitaux de Paris Hôpitaux de France’a bağışlanacak.
Antika Bienali’nde, Louis Vuitton L’Escape Cururelle ve Fondation Cartier pour I’art Contemporain sergileri benzeri daha önceki yıllarda olduğu gibi yine uluslararası markalar da prestij için temsil edilecek.

"Paris’te Vitrin Gezmesi"
Karl Lagerfeld, 26. Antika Bienali için 19. yüzyılın sonlarına özgü Paris çarşılarının ve pasajlarının ruhunu yeniden canlandırmayı istemesiyle SNA ile yakın ilişkide çalışan Bienal müteahhidi René Bouchara da Karl Lagerfield’ın bu hayalini gerçeğe dönüştürmüş.
Place de la Concorde’dan Arc de Triomphe’a dek uzanan ve Champs- Élysées’yi sembolize eden ana yürüme yolunun etrafına kurulan stantlar koridorlara açılıyor ve objeleri ön plana çıkararak antik dönemlerden 20. yüzyıla dek uzanan sergi ürünlerini görme fırsatı sunuyor. Paris’in o dönemdeki atmosferini yaratmak amacıyla 19. yüzyıl şehir mimarisinin stilistik varyasyonları olarak 10 farklı bina cephesi tasarlandı. Ziyaretçiler, Nave ve Salon d’Honneur arasında kurulan ve toplamda 5,150 metrekarelik alana yayılan sergi alanlarını dolaşabilecek. Sergi, 23 Eylül akşamı sona erecek