8 Kasım 2012 Perşembe

Badem ezmesi ve lokumların izinden Heritia'ya
Sıcak günlerin tadını çıkarttığım bir öğleden sonra Heritia ile karşılaştım. Bu adresi çok iyi biliyordum çünkü daha önce Her Şey Aşk’tan markası buradaydı. Binadan içeri girdiğimde gayri ihtiyari önce sağa yönelsem de çok geçmeden sol taraftaki dükkanın da buraya ait olduğunu öğreniyorum. Bir yanda akide şekerleri, badem ezmesi ve lokum kutuları raflara dizilirken diğer tarafta da Türk el işlemeciliğine yönelik örnekler yer alıyor. Önce şekerlerin olduğu kısmı anlatayım; ortaya mermer bir masa yerleştirilmiş… Anlaşılıyor ki bu masa, gün içinde çay ve kahve sohbetlerine zemin oluyor. Çünkü burayı kuran Zeynep Küçük Willems, misafir ağırlamayı ve sohbet etmeyi çok seviyor. Lokum, badem ezmesi ve rengarenk akide şekerlerinin tamamı organik, glukoz, esans ve gıda boyası içermeden hazırlanıyor. Lokum çeşitleri arasında duble fıstık, portakal parçalı, gül yapraklı ve balkabağı-ceviz tatları da bulunuyor.

Diğer mağazada ise el işlemeleri, sedef işlemeciliği ve değerli metal işlemeciliğinin seçkin örnekleri yer alıyor. Sedefte sehpalar ve dolaplar bulunurken tespih ve kalem kutuları, altın sim, gümüş ve ipekle elde işlenmiş masa örtüleri, duvar panoları, gümüş, bakır, pirinç metallerinden yapılmış ev objeleri hayranlıkla izliyorsunuz. Zeynep K. Willems’ın bu işe yönelmesinin sebebi ise annesi… Anne Nahide Küçük, Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü mezunu, Türk İşleme Sanatı’nı yapan biri isim. Çalışmalarını daha sonra Hilton ve Swissotel’de açtığı mağazalarda devam ettirmiş. Yıllar içinde annesinin çalışmalarına şahitlik eden Zeynep Hanım, kariyerini bu yönde çizmeye karar vermiş.

Miras Diyarı anlamına gelen Heritia’nın logosunda ise hayat ağacı kullanılmış. Hatta Selçuklu dönemine ait Konya'daki İnce Minareli Medrese'nin taç kapısından alınıp stilize edilmiş.