11 Aralık 2012 Salı

İznik ve Delft mavisi, İstanbul taşlarında


Bahariye Caddesi’nde yürürken Süreyya Operası’nın önünde bir hareketlilik gördüm. Nedir, ne oluyor diye hemen yanlarına gittim. Kurulan çadırın etrafında hummalı bir çalışma vardı. Caddenin kenarındaki top şeklindeki taşların üzeri boyanıyordu… Aslında siyah olan bu taşlar önce beyaza boyanmış daha sonra da çini mavisi rengiyle desenler çiziliyordu.
Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı sebebiyle yıl boyunca pek çok etkinlik yapılırken yılın son günlerine denk gelen bu sokak etkinliği ise tüm çalışmaları şıklıkla noktalıyor.


Dünyada çini denilince akla Türkiye’den İznik, Hollanda’dan da Delft gelir. Beyaz üzerine mavi desenleriyle bilinene çini ve porselenleriyle tanınan Delft, Hollanda’nın ortasında aslında küçük bir kasaba. Burada 16. yüzyılda kurulan fabrikayla başta kraliyet ailesine ardından dünyaya pek çok desende porselen takımlar ve çiniler yapılmış.
Türk ve Hollandalı sanatçıların yanı sıra öğrencilerin de yer aldığı projede, 50 ila 70 adet taş boyanacak. Proje, şimdilik Süreyya Operası’nın önünde ve yan sokağında gerçekleşiyor. 10 Aralık’ta başlayan boyamalar 15 Aralık günü sona eriyor. Yolunuz düşerse bakmanızı tavsiye ederim…

 Bu da Delft porseleninden bir örnek...