16 Ağustos 2013 Cuma

Bir fincan Türk kahvesi alır mısınız?

Güne kahve ile başlayanlardan değilim ama kahvaltıdan veya yemekten sonra mutlaka sade Türk kahvemi içerim. Arkadaş sohbetlerinde ise en lezzetli eşlikcimdir Türk kahvesi.

Geçenlerde çok sevdiğim bir arkadaşımla, bir kahve içimlik buluşmak üzere randevulaştık. Mekan fikri ondan geldi; Kadıköy Çarşı’daki Fazıl Bey’in Türk Kahvesi. Tarihi çarşının bitmeyen enerjisine ve son yıllarda değişen yüzüne tanık olmak bir Kadıköylü olarak ilgimi çekiyor. Zira çocukluk yıllarımda, ailemden ve çevremden ‘çarşıya inmek, alışveriş yapmak’ en çok duyduğum sözlerdi. Ama o yıllarda sadece mutfak alışverişi yapılırdı, şimdiki gibi restoran, kafe ve hatta otel yoktu, olması fikri ise hafızalardan uzaktı.

Biz gelelim Fazıl Bey’in Türk Kahvesi'ne... Dükkanın içi oldukça küçük. Çini döşemeli mekan, kahve makineleri, raflardak kahve ve çay paketleri ile düzeltilmiş. İçerden gelen kahvenin kokusu ise unutulmayacak zenginlikte. Yer bulmanın hele akşam üzeri saatlerinde biraz zor olduğunu söylemeliyim. Fazıl Bey yani Fazıl Tuncalı, 1920’li yılların başında Kadıköy’de doğmuş bir yüksek mimarmş. Kahveye olan düşkünlüğüne şahit olan çocukları, yıllar sonra bu anıyı sürdürme kararı vererek kuruyemişcilikle başladıkları çalışmalarını bugün kuru kahvecilikle devam ettiriyor. Burada yorgunluk kahvenizi içebilir veya satın alabilirsiniz. Kahvenin dışında çay çeşitleri ve kakao da bulunuyor. Bir de demir hindi şurubunu unutmamak gerekir. Fazıl Bey’in Türk Kahvesi, Kadıköy’ün dışında Kızıltoprak ve Şaşkınbakkal’da var.

Kahveden konu açılmışken Kadıköy Çarşısı’nda Türk Kahvesi dükkanlarının sayısı artmış. Qahwah, Kuru Kahveci Yavuz Bey, Niyazi Bey’in Türk Kahvesi bu dükkanlardan bazıları.