7 Ekim 2013 Pazartesi

50 yılın İslam eserleri ve Burhan Doğançay


Sanat için kıtaları aşmaya ne dersiniz? Çünü New York Metropolitan Museum’da bizleri ilgilendiren bir sergi var. Söz konusu tarihlerde  Big Apple’da olacaklara sanatsal bir aktivite; Metropolitan Museum’da Fifty Years of Collecting Islamic Art- Elli Senede Oluşturulan İslami Eserler koleksiyonu sergisi... İspanya'dan Hindistan'a uzanan coğrafyaya ait ve 9. yüzyıldan başlayarak günümüze kadar uzanan dönemde yaratılmış çeşitli eserleri kapsayan sergide el yazmaları, sancaklar, minyatürler, metal ve ahşap üzerine el işçiliği eserleri yer alıyor. Bu eserlere ek olarak da müzenin daimi koleksiyonunda bulunan Burhan Doğançay’a ait İslami kaligrafiye yakınlığı ile bilinen Kurdeleler serisinden 1982 tarihli Ribbon Mania adlı eseri, Türk çağdaş sanatının tek örneği konumunda.

Hagop Kevorkian Vakfı'nın (Agop Kevorkyan) sponsorluğunda gerçekleştirilen sergi, farklı kıtalardan toplanan İslami eserleri ve bunların çağdaş sanata olan yansımalarını ilk defa bir arada görme fırsatını veriyor. Sergi, 23 Eylül günü kapılarını açtı ve 26 Ocak 2014 tarihine kadar sanat severler tarafında gezilebilecek.

Metropolitan Museum of Art, hafta içi her 10:00-17:30 arasında, Cuma ve Cumartesi günleri ise 21.00’e kadar ziyarete açık olduğunu da hatırlatırım.