31 Temmuz 2015 Cuma

Kısa kısa Japonya


Logo ve maskotlar ülkesi Japonya’da marka ve kurumların özel logoları ve maskotları var. Mesela kargo şirketi #Yamato, ağzında yavrusunu taşıyan kedi, bir başka kargo şirketi kaplumbağa, Kyoto İstasyon’unda mağazaların yer aldığı #Porta’nın koca kulaklı maskotu ilk gördüklerimiz arasında.Sokaklarda yürürken desenli mazgallara dikkat edin. Mazgalların üzeri bulundukları semte göre resmediliyor. Bu bazen bir tapınak silueti olabilirken mesela Nara’da da geyik resmi kullanılmış.

Japonya’da yol çalışmaları akşam saatlerinde yapılıyor. Çalışma yapılan noktalarda yayalar için alınan güvenlik önlemleri en üst düzeyde. Çalışma alanının başında elinde ışıklı işaret çubuğu ile bir görevli, yayalara yol gösteriyor. Çalışanların kıyafetlerinden iş makinelerine kadar her şeyin temizliği ve düzen dikkat çekiyor. Diğer yandan ülkedeki tren ulaşımı da gece 12:00’de duruyor ve görevliler rayların bakımlarını yapıyor.Halk, yerli üretim otomobil kullanıyor. #Honda, #Suzuki, #Toyota, #Nissan, #Mazda, #Mitsubishi ve #Daiatsu gibi markalar ülkelerine özel ürettiği modeller tercih ediliyor. 

Saygı, Japon kültürünü en temel davranışı. Yer ve insan ayırımı yapmadan herkes birbirine son derece saygılı. Mesela trenlerde görevliler kompartımanları geçerken çıkmadan dönüp yolcuları selamlıyor.

Hiç yorum yok: