13 Temmuz 2015 Pazartesi

Masalsı bir dükkan Mayumura


Arashiyama’nın sokaklarında gezerken şirin mi şirin harika bir dükkanla karşılaşıyoruz; Mayumura. Aslında dükkandan önce duvardaki vitrinin raflarına yerleştirilmiş birbirinden sevimli küçük objeler ilgimizi çekiyor. Ne olduklarını kısa zamanda çözüyor ve soluğu mağazada alıyoruz. İçeri girer girmez masalsı bir ortam bizi adeta içine çekiyor. Orta yaşın üzerindeki Japon hanımefendi içtenlikle gülüyor ve selamlıyor. Biz ise ona karşılık verirken dahil olduğumuz ortamı incelemeye başlıyoruz. Raflara yerleştirilen onlarca figür, tavandan sarkan rüzgar gülleri ve müzikle büyüleniyoruz.


Mayumura, 'koza köy' anlamına geliyor. Objeler de ipek böceği kozalarından üretilmiş. Boya ve renkli kağıtlarla renklendirilen figürleri tek tek inceliyoruz. Yaratıcılık ve emek bu olsa gerek... Mayumura, Tetsuo Kamata tarafından  1960'larda açılmış.

Aralarından bir tane de bizim için seçiyoruz. Ahşap kaidenin üzerine yerleştirilen her objenin bir de mesaj yazmak için kırmızı bir not kağıdı var. Buraya Japon harfleri ile isimlerimizi yazdırarak tarihi de not düşüyoruz. İşte harika bir hatıramız oldu!Orta yaşlı kadın kocaman bir gülümseme ile günaydın diyerek bizi karşılıyor. İpek böceği kozalarından yapılan figürleri incelerken içlerinden birini seçip almaya karar veriyoruz. Sonunda bir tane beğeniyoruz. Ahşap kaide üzerine yerleştirilen figürlerin bir tarafında ise kırmızı dar uzun bir bayrak yer alıyor. Buraya bir mesaj yazabileceğimizi söyleniyor. Biz de isimlerimizi Japon alfabesi ile yazdırarak anılarımıza bir şey daha eklemiş oluyoruz.

Hiç yorum yok: