15 Aralık 2015 Salı

Dekorasyonda spesyal bir dokunuş, Fransız stili

Giyimlerinden yaşam stillerine kadar sofistike bir tarza sahip olan Fransızlar, dünyanın en şık insanları olarak tanınırlar. Modanın kalbi olan Paris sokakları, şık ve bir o kadar da basit kıyafetlerle çabasız şıklığın en iyi örneklerini barındırır. Giyim tarzları gibi saç ve makyajları da sade ve şıktır. Fransız mutfağı ise dünya mutfakları arasında önemli bir yere sahiptir. Özellikle sanat eseri görünümündeki tatlıları ve özenle yapılan sunumları ile lezzet severlerin başını döndürür. Yaşama şık detaylarla dokunmayı bilen romantik Fransızlar’ın yaşam alanları da bir o kadar özeldir... Fransız ev dekorasyon ve mobilya tasarımlarının zarafeti, inceliği ve lüks özellikleri dünyaca ünlüdür.


Fransız dekorasyonunda saray tarihinin önemini gözardı etmemek gerekir. 1715-1774 yılları arasında XV Louis döneminden itibaren standartlaşan ve de gelenekselleşen Fransız mobilya tasarımları, Versay Sarayı’ndaki o şaşaanın devamını sağlamıştır. Böylece günümüzde, klasik ve vintage dokunuşları bir arada görmek mümkündür.
Fransız dekorasyonunda rustik mobilyalar önemlidir. Yeni ya da röprodüksiyon rustik mobilyaları kullanabilirsiniz. Bunun için el işçiliği iyi olan rustik bir parça tercih etmek gerekir. Bu stilde dekore edilmiş bir mekanda, mutfak eşyalarınızı veya giysilerinizi yerleştireceğiniz büyük bir dolap olmadan düşünülemez. Dolapların cam kapaklı ve çekmeceli seçenekleri bulundukları alana sıcak bir görünüm kazandırır. Bu tarz evlerde dekorasyonun en önemli parçası büyük ve geniş bir yemek masasıdır. Yemek masanız ister kare olsun ister yuvarlak, parlak cila olmamasına dikkat edin. Sandalyelerde ise çoğunlukla deri arkalıklı olanlar tercih edin.Klasik Fransız dekorasyonunu tamamlayan bir diğer stil olan country tarzını da unutmamak gerekir. Güney Fransa yani Provance bölgesindeki evlerden ilham alınan bu dekorasyon tarzı, eskitme beyaz ve pastel tonlarındaki ahşap mobilyalar, çiçekli, desenli tekstiller, beyaz ağırlıklı bir tema üzerine pastel lila, pembe ve mavi gibi renkler, mumlar ve loş aydınlatmalarla şekillendirilebilir. Vintage ve doğal bir etkiye sahip Fransız country tarzı mobilyalar beyaz, krem, açık gri gibi renklerde boyalı veya bu bölgede yetişen ahşapların doğal tekstüründe hafif eskitilmiş görünümlüdür. Mobilyalarda mavi, lavanta rengi, yeşil, sarı gibi renklerde kumaşlar tercih edilir. Desen seçimleri ise pötikare, çiçekli ve çizgili desenlerdir. Rahat, sıcak ve davetkar olan bu dekorasyonda metal aksesuar, taze çiçekler, danteller ve rengarenk çanaklar rahatlıkla bir araya gelir. 

Hiç yorum yok: