15 Aralık 2015 Salı

İskandinav sıcaklığındaki evler

Başlığa bakıp, ‘İskandinavya’da nasıl bir sıcaklık olabilir’ demeyin. Çünkü bu soğuk ülkelerin yaşam alanları, bir o kadar sıcak ve samimi...
Dekorasyon guruları, her yıl dekorasyon trendlerini peşpeşe sıralasa da kimi zaman coğrafi koşulların şekillendirdiği dekorasyon anlayışları bu trendlerin önüne geçebiliyor ve hatta başlı başına uzun soluklu bir trend haline dönüşebiliyor.
Klasik dekorasyon anlayışlarını tanımlarken Fransız ve İngiliz stilinden örnekler verebiliriz. İnsanın içini ısıtan Akdeniz güneşinin parladığı Yunan adaları, İtalya ve Fas kıyılarında hakim olan dekorasyon detayları yada geçmişten günümüze ilham veren barok dokunuşlar, modern ortamlar yaratırken provans ve country stili aslında ülkelerin dolayısıyla kültürlerin yaşam alanlarımıza birer yansımasıdır.
Danimarka, Norveç, İsveç ve Finlandiya’yı kapsayan İskandinavya, kendine has yaşam kültürü ile dikkat çeker. Bu ülkelerin kendine özgü farklılıkları, dekorasyon stiline de fazlaca yansımıştır. Soğuk ve güneşsiz geçen uzun kış günlerine rağmen ev ve ofislerin iç dekorasyonları hem fonksiyonel hem de rafine bir anlayışa sahiptir.
İskandinav stilinde öne çıkan renk, beyazdır. Bazı Akdeniz ülkeleri gibi kuzey Avrupa ülkeleri de çoğu kez beyaz bir fon üzerinde dekorasyon yapmayı tercih eder. Beyaz, ortama aydınlık ve ferahlık katarken siyah, gri, krem, bej ve kahve tonları ile de güçlü görsel bir etki yaratılabilir. İskandiav dekorasyonunda bir diğer tamamlayıcı unsur ise ahşap detaylardır. Beyaz duvarlar ahşap parkelerle sıcak bir zemin oluştururken kimi zaman ağacın kendi rengini kimi zaman da patine edilmiş (eskitilmiş) halini kullanmak mekana hareket katabilir.
Tarzı Uygularken
Rahat oturma imkanı sunan büyük kanepeler, uygun bir aydınlatma ile tamamlanmış bir okuma veya keyif köşesi, gösterişli avizeler, renkli yastıklar kullanarak İskandinav tarzını kendi yaşam alanlarımıza taşımak mümkün. Halı seçimini ise ağırlıklı olarak küçük postlardan veya bol tüylü halılardan yana yapabilirsiniz. Ortama biraz daha sıcaklık katmak için koltuk ve sandalyelerin üzerine el yapımı yün veya peluş battaniye veya mini postlar konulabilir. İskandinav dekorasyon stilinin bir başka önemli aksesuarı ise endüstriyel hatlı aydınlatmalardır... Doğal ışığın en etkili şekilde kullanılması kuzey bölgelere özgü önemli bir özelliktir. Ortamın ışığını doğru bir şekilde sağlamak için aynalar da rahatlıkla kullanılabilir.

Hiç yorum yok: