31 Temmuz 2015 Cuma

Kısa kısa Japonya


Logo ve maskotlar ülkesi Japonya’da marka ve kurumların özel logoları ve maskotları var. Mesela kargo şirketi #Yamato, ağzında yavrusunu taşıyan kedi, bir başka kargo şirketi kaplumbağa, Kyoto İstasyon’unda mağazaların yer aldığı #Porta’nın koca kulaklı maskotu ilk gördüklerimiz arasında.Sokaklarda yürürken desenli mazgallara dikkat edin. Mazgalların üzeri bulundukları semte göre resmediliyor. Bu bazen bir tapınak silueti olabilirken mesela Nara’da da geyik resmi kullanılmış.

Japonya’da yol çalışmaları akşam saatlerinde yapılıyor. Çalışma yapılan noktalarda yayalar için alınan güvenlik önlemleri en üst düzeyde. Çalışma alanının başında elinde ışıklı işaret çubuğu ile bir görevli, yayalara yol gösteriyor. Çalışanların kıyafetlerinden iş makinelerine kadar her şeyin temizliği ve düzen dikkat çekiyor. Diğer yandan ülkedeki tren ulaşımı da gece 12:00’de duruyor ve görevliler rayların bakımlarını yapıyor.Halk, yerli üretim otomobil kullanıyor. #Honda, #Suzuki, #Toyota, #Nissan, #Mazda, #Mitsubishi ve #Daiatsu gibi markalar ülkelerine özel ürettiği modeller tercih ediliyor. 

Saygı, Japon kültürünü en temel davranışı. Yer ve insan ayırımı yapmadan herkes birbirine son derece saygılı. Mesela trenlerde görevliler kompartımanları geçerken çıkmadan dönüp yolcuları selamlıyor.

28 Temmuz 2015 Salı

Yüksek hızlı trenle Osaka
Bu kez Kyoto’dan yüksek hızlı trenle Osaka’ya geçiyoruz. Normal trenle bir saati aşan yılculuk hızlı trenle tam 14 dakik sürüyor. Japonca’da ‘yeni ana hat’ anlamına gelen Shinkansen yüksek hızlı tren hattını 4 Japon şirket işletiyor. Saatte 240 ila 320 km arası hız yapan trenler oldukça konforlu.
Tokyo’dan sonra ikinci büyük şehir Osaka, ülkenin önemli ticari noktalarından. Şehrin en turistik yeri Dotonbori, günün her saati turist akınına uğruyor. İnsanlar sokaklarda dolanırken yan yana dizilmiş restoranlardan yükselen yemek kokuları birbirine karışıyor. Sushi, nodel, okonomiyaki (japon pizza) ve takoyaki (ahtapot topları) en lezztleri burada... Sushi konusunda titiz iseniz ve gerçek lezzeti tadmak peşindeyseniz Dotonbori’deki Sushi Zanmai tavsiye edilir.


İşte tarihi mekanlarından doğasına, yemeklerinden insanlarına kadar özel olan bu ülkeye seyahat etmek için sebep çok.

26 Temmuz 2015 Pazar

Japon sahaf Book OffJaponya’nın ikinci el kitap mağaza zinciri Book Off, gidilmesi gereken noktalardan biri. Japonca ağırlıklı kitap, dergi, CD ve DVD olsa da yabancı kitaplar bölümünde İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca kitaplar da bulunyor. Hatta koleksiyon kitaplara rastlamak da mümkün. Fiyatlar ise oldukça uygun. Zincirin ilk halkası 1991’de Kanagawa’da açılan Book Off, bugün ülke genelinde 800’ün üzerinde mağazaya sahip. Book Off’un ilk denizaşırı mağazası Hawaai’de daha sonra da New York, Los Angelos, California, Paris ve Kanada’da açılmış.