1 Eylül 2015 Salı

İki şehrin hikayesi

Doğduğu İstanbul ile ilk gençlik yıllarından hemen sonra yaşamını sürdürdüğü Roma'nın dünya tarih sahnesindeki özellikli konumlarını hikayesel bir dille tuvale yansıtan ressam Timur Kerim İncedayı, "Tarihin İzinden İki Kent; İstanbul ve Roma" isimli resim sergisi ile bir kez daha İstanbul'daki sanatseverlerle buluştu. Beylerbeyi Sarayı, Tünel Sanat Merkezi'nde açılan sergide medeniyetlerin merkezi olan iki önemli şehri, simgeleri ve tarihsel hikayeleri ile biraraya getiriyor.

İncedayı'nın eserlerini incelerken "Metropolismo" akımını bilmek gerekir. Medyadan alınmış biçimsel imgelerin resimsel dille anlatılması olarak yorumlanan bu akımı İtalyan Nico Paladini, İspanyol Antonio Sciacc ve Uruguaylı Carlos Grippo ile 1992 yılında başlatan İncedayı, eserlerini bu yönde kompoze ederken sanatçının son sergisinde bu akımın izlerine rastlamak mümkün. 

Çalışmalarına İtalya'daki atölyesinde devam eden Ressam İncedayı, birçok ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü.

İlk olarak sene başında Roma'daki çağdaş sanat müzesi Macro'da sergilenen eserler, şimdi de Beylerbeyi Sarayı Tünel Sergi Alanında gerçekleşen sergi, 10 Eylül'e kadar devam edecek.