15 Aralık 2015 Salı

İskandinav sıcaklığındaki evler

Başlığa bakıp, ‘İskandinavya’da nasıl bir sıcaklık olabilir’ demeyin. Çünkü bu soğuk ülkelerin yaşam alanları, bir o kadar sıcak ve samimi...
Dekorasyon guruları, her yıl dekorasyon trendlerini peşpeşe sıralasa da kimi zaman coğrafi koşulların şekillendirdiği dekorasyon anlayışları bu trendlerin önüne geçebiliyor ve hatta başlı başına uzun soluklu bir trend haline dönüşebiliyor.
Klasik dekorasyon anlayışlarını tanımlarken Fransız ve İngiliz stilinden örnekler verebiliriz. İnsanın içini ısıtan Akdeniz güneşinin parladığı Yunan adaları, İtalya ve Fas kıyılarında hakim olan dekorasyon detayları yada geçmişten günümüze ilham veren barok dokunuşlar, modern ortamlar yaratırken provans ve country stili aslında ülkelerin dolayısıyla kültürlerin yaşam alanlarımıza birer yansımasıdır.
Danimarka, Norveç, İsveç ve Finlandiya’yı kapsayan İskandinavya, kendine has yaşam kültürü ile dikkat çeker. Bu ülkelerin kendine özgü farklılıkları, dekorasyon stiline de fazlaca yansımıştır. Soğuk ve güneşsiz geçen uzun kış günlerine rağmen ev ve ofislerin iç dekorasyonları hem fonksiyonel hem de rafine bir anlayışa sahiptir.
İskandinav stilinde öne çıkan renk, beyazdır. Bazı Akdeniz ülkeleri gibi kuzey Avrupa ülkeleri de çoğu kez beyaz bir fon üzerinde dekorasyon yapmayı tercih eder. Beyaz, ortama aydınlık ve ferahlık katarken siyah, gri, krem, bej ve kahve tonları ile de güçlü görsel bir etki yaratılabilir. İskandiav dekorasyonunda bir diğer tamamlayıcı unsur ise ahşap detaylardır. Beyaz duvarlar ahşap parkelerle sıcak bir zemin oluştururken kimi zaman ağacın kendi rengini kimi zaman da patine edilmiş (eskitilmiş) halini kullanmak mekana hareket katabilir.
Tarzı Uygularken
Rahat oturma imkanı sunan büyük kanepeler, uygun bir aydınlatma ile tamamlanmış bir okuma veya keyif köşesi, gösterişli avizeler, renkli yastıklar kullanarak İskandinav tarzını kendi yaşam alanlarımıza taşımak mümkün. Halı seçimini ise ağırlıklı olarak küçük postlardan veya bol tüylü halılardan yana yapabilirsiniz. Ortama biraz daha sıcaklık katmak için koltuk ve sandalyelerin üzerine el yapımı yün veya peluş battaniye veya mini postlar konulabilir. İskandinav dekorasyon stilinin bir başka önemli aksesuarı ise endüstriyel hatlı aydınlatmalardır... Doğal ışığın en etkili şekilde kullanılması kuzey bölgelere özgü önemli bir özelliktir. Ortamın ışığını doğru bir şekilde sağlamak için aynalar da rahatlıkla kullanılabilir.

Dekorasyonda spesyal bir dokunuş, Fransız stili

Giyimlerinden yaşam stillerine kadar sofistike bir tarza sahip olan Fransızlar, dünyanın en şık insanları olarak tanınırlar. Modanın kalbi olan Paris sokakları, şık ve bir o kadar da basit kıyafetlerle çabasız şıklığın en iyi örneklerini barındırır. Giyim tarzları gibi saç ve makyajları da sade ve şıktır. Fransız mutfağı ise dünya mutfakları arasında önemli bir yere sahiptir. Özellikle sanat eseri görünümündeki tatlıları ve özenle yapılan sunumları ile lezzet severlerin başını döndürür. Yaşama şık detaylarla dokunmayı bilen romantik Fransızlar’ın yaşam alanları da bir o kadar özeldir... Fransız ev dekorasyon ve mobilya tasarımlarının zarafeti, inceliği ve lüks özellikleri dünyaca ünlüdür.


Fransız dekorasyonunda saray tarihinin önemini gözardı etmemek gerekir. 1715-1774 yılları arasında XV Louis döneminden itibaren standartlaşan ve de gelenekselleşen Fransız mobilya tasarımları, Versay Sarayı’ndaki o şaşaanın devamını sağlamıştır. Böylece günümüzde, klasik ve vintage dokunuşları bir arada görmek mümkündür.
Fransız dekorasyonunda rustik mobilyalar önemlidir. Yeni ya da röprodüksiyon rustik mobilyaları kullanabilirsiniz. Bunun için el işçiliği iyi olan rustik bir parça tercih etmek gerekir. Bu stilde dekore edilmiş bir mekanda, mutfak eşyalarınızı veya giysilerinizi yerleştireceğiniz büyük bir dolap olmadan düşünülemez. Dolapların cam kapaklı ve çekmeceli seçenekleri bulundukları alana sıcak bir görünüm kazandırır. Bu tarz evlerde dekorasyonun en önemli parçası büyük ve geniş bir yemek masasıdır. Yemek masanız ister kare olsun ister yuvarlak, parlak cila olmamasına dikkat edin. Sandalyelerde ise çoğunlukla deri arkalıklı olanlar tercih edin.Klasik Fransız dekorasyonunu tamamlayan bir diğer stil olan country tarzını da unutmamak gerekir. Güney Fransa yani Provance bölgesindeki evlerden ilham alınan bu dekorasyon tarzı, eskitme beyaz ve pastel tonlarındaki ahşap mobilyalar, çiçekli, desenli tekstiller, beyaz ağırlıklı bir tema üzerine pastel lila, pembe ve mavi gibi renkler, mumlar ve loş aydınlatmalarla şekillendirilebilir. Vintage ve doğal bir etkiye sahip Fransız country tarzı mobilyalar beyaz, krem, açık gri gibi renklerde boyalı veya bu bölgede yetişen ahşapların doğal tekstüründe hafif eskitilmiş görünümlüdür. Mobilyalarda mavi, lavanta rengi, yeşil, sarı gibi renklerde kumaşlar tercih edilir. Desen seçimleri ise pötikare, çiçekli ve çizgili desenlerdir. Rahat, sıcak ve davetkar olan bu dekorasyonda metal aksesuar, taze çiçekler, danteller ve rengarenk çanaklar rahatlıkla bir araya gelir.