9 Haziran 2016 Perşembe

Hayata 'bütünsel' bakmanın sırrıGünlük hayatın karmaşıklaştığı büyük şehirlerde yaşayan bizler, sağlığımızı korumak adına ekstra bir çaba içindeyiz. Önce yediklerimize dikkat ederken kullandığımız kozmetiklerden ev gereçlerine kadar seçimlerimizi de bu yönde yapma gayretindeyiz. İşte bu noktada ise yani hayatı her yönü ile ele alan 'bütünsel beslenme' düzeni ile karşılaşıyoruz. Peki, 'bütünsel beslenme' nedir?

Bütünsel Sağlık Koçu Esin Yavuz, konuyla ilgili şu paylaşımı yapıyor;

Bütünsel beslenme, kişiyi bir bütün olarak ele alan ve doğal yollarla kendisine en uygun “sağlıklı” ve “doğal” alternatifleri bulup benimsemesini hedefleyen bir yaşam biçimidir. Bu yaşam biçiminde kişinin duygusal, manevi ve fiziksel olarak optimum sağlıklı olması arzulanır. İlişkilerimiz, maddi durumumuz, eğitimimiz, uyku durumumuz, egzersiz; bunların tamamı sağlığımızı ve beslenme alışkanlıklarımızı belirleyen faktörlerdir. Bu nedenle bütünsel beslenmede “Birincil Gıdalar” olarak bu başlıklar yer alır. Paramızı yönetmek, ilişkilerde başarılı olmak, işimizdeki motivasyonumuz vb. birincil ihtiyaçlarımız arasındadır. Yeme - içme alışkanlıkları bir şekilde bu ihtiyaçların giderilmesini takip ederek biçim alır.

Bütünsel beslenme danışmanlığı yapan kişi herkesin biricik ve tek olduğu inanışından yola çıkarak, kişinin kendine uygun olanı bulmasını hedeflemelidir. Sağlıklı olma koşullarımız parmak izi kadar benzersizdir. Bu nedenle genel olarak bu prensipte “doğru” beslenmekten ziyade “iyi” ve “sağlıklı” beslenmek ifadeleri geçerlidir. Herkesin kendi doğrusunu bulması ve eski alışkanlıklarını terk etmesi zaman alır ancak pek tabii ki mümkündür.

Dünya üzerindeki her bir kişi için sağlıklı olan şeyler değişkenlik gösterebilir ancak doğal olmayan yiyecek ve içecekler kimseye iyi gelmez. Örneğin işlenmiş ve paketlenmiş gıdaların tamamı için bunu söyleyebiliriz. Çok miktarda şeker ve koruyucu içeren içecekler de bu kapsama dahildir.

Bütünsel bir sağlık için çoğu zaman bir yerden başlamak yeterli olur. Örneğin spor yapmaya başlayan biri salgıladığı hormonlar sayesinde daha mutlu hisseder, beslenmesine özen göstermeye başlar ve daha sağlıklı uyur. Bu bir başlangıçtır ama bütünsel sağlık için atılmış kocaman bir adımdır. O ilk adımı atmak her şeyden önemlidir.

Yaşam Çemberi

Bütünsel sağlık için 12 temel başlık bulunuyor. Bu başlıklar, bir denge içerisinde ise mecazi olarak 'çember düzgün bir şekilde döner';

Bedensel Sağlık (Health)
Bedensel Aktivite (Activity)
Ev Yemeği (Home Cooking)
Evde düzen (Home environment)
İlişkiler (Relationships)
Sosyal hayat (Social Life)
Eğlence (Joy)
Maneviyat (Spirituality)
Yaratıcılık (Creativity)
Finans (Finans)
Kariyer (Career)
Eğitim (Education)
Yukarıdaki şekilde merkezi 1 puan, çember üzerini 10 puan kabul ederek her bir çizgiyi merkezden dışarı doğru numaralandırın. Sonra bu başlıklara kendiniz için 1’den 10’a kadar puan verin. Daha sonra noktaları birleştirerek yaşam çemberinizde neye odaklanmanız gerektiğini görebilirsiniz.1 yorum:

hande çınar dedi ki...

Çok güzel bir yazı olmuş. Yeni bilgiler öğrenmek gerçekten çok hoş.