3 Mayıs 2016 Salı

Sık seyahat edenler daha toleranslı ve açık görüşlü oluyor!


Çok gezen mi, yoksa çok okuyan mı? hep merak edilir. Ben, her ikisi de diyorum. Çünkü bilgi sahibi olmak için sadece okumak yada sadece gezmek yetmez. Kimi zaman okuduklarımızı yerinde görmek, yaşamak, şahit olmak o bilginin belleğimize da sağlam yerleşmesini sağlar. Konu sadece bilgi mi? Elbette ki değil. Seyahat etmek farklı kültürleri, yeni insanlare tanımamıza da olanak verir. 

Seyahat sitesi momondo bir araştırma yapmış; “Seyahatin Değeri”. aeyahat ederken kişinin kazanımları daha ileri bir boyutta incelemiş; seyahat ile açık görüşlülük ve güven duygusu arasındaki ilişkinin gücünü ortaya çıkartan verilere ulaşmış. Araştırmaya, Türkiye dahil 18 ülkeden yaklaşık 7 bin 300 kişi katılmış. Gelen ilk sonuçlara göre, seyahat edenlerin ciddi ölçüde daha toleranslı ve açık görüşlü olmasını, başkalarına daha fazla güvenmeyi sağlıyor.

Araştırmanın en dikkat çekici sonuçları şöyle:

Sık seyahat edenler, cinsiyet, yaş, eğitim ve gelir düzeyi fark etmeksizin, daha az yolculuk yapanlara göre daha açık görüşlü hale geliyor, tanımadıkları kişilere daha fazla güveniyor.

Katılımcıların yüzde 76'sı, seyahat etmenin, kendilerini “farklı olana” karşı daha toleranslı yaptığını söylüyor.

Katılımcıların yüzde 75'i ise ziyaret ettikleri ülkelerdeki insanlara karşı daha hoş görülü yaklaştıklarını ifade ediyor.

Yine katılımcıların yüzde 76'sı, seyahat sayesinde genel olarak tüm kültürlere karşı daha açık fikirli hale geldiklerine inanıyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 48’i, bundan beş yıl öncesiyle kıyaslandığında insanların farklı kültürlere göre daha az toleranslı oldukları konusunda hemfikir. Sadece yüzde 16'lık bir bölüm bu fikre katılmıyor.


Seyahat ve güven duygusunun özel ilişkisi
Konuyla ilgili bir açıklama yapan momondo Halkla İlişkiler Müdürü Lasse Skole Hansen, “İnsanlara duyduğumuz güveni ve ne kadar açık fikirli olduğumuzu belirleyen birçok farklı faktör bulunuyor. Ancak örneğin ‘Çok seyahat eden mi, iyi eğitimli olan mı karşısındakilere daha fazla güven duyar?’ sorusuna sorduğumuzda, çok seyahat etmenin güven duygusunu çok daha fazla pekiştirdiğini görüyoruz” diyor ve ekliyor: “Bu da çok seyahat etmekle insanlara güvenmek arasında yakın bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor.” Hansen, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Nitekim Stanford Üniversitesi’nin araştırması dahil, daha önce yapılan birçok akademik çalışma da insanların yabancılara karşı açık fikirli olmasıyla sık sık yolculuk yapmak arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koydu.Bu raporda seyahatin pozitif etkisine ve çok önemli bir konu olduğuna inandığımız farklı kültürler arasındaki bariyerleri yıkabilme potansiyeline odaklanıyoruz. Küresel araştırmamıza katılanların neredeyse yarısı, beş yıl öncesine kıyasla günümüzde insanların yabancı kültürlere karşı daha az toleranslı olduğunu düşünüyor.”

'Seyahat etmek zihinlerdeki kilitleri açıyor'
“Seyahatin Değeri” araştırmasının sonuçlarını değerlendiren Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı ise şöyle konuştu: “Ünlü edebiyatçı Jorge Luis Borges, ‘Anlar’ adlı şiirinde yaşamaya yeniden başlayabilseydi, daha fazla seyahat edeceğini söylüyor: “Seyahat ederdim daha fazla”, “Daha çok dağa tırmanır, daha çok nehirde yüzerdim”, “Görmediğim bir çok yere giderdim”. Seyahat etmek, insanın kendini tanımasını sağladığı kadar, farklı insanları ve kültürleri tanımasına da vesile oluyor. Farklıkları keşfetmek insanların zihinlerindeki kilitleri açıyor, duvarlarını yıkıyor ve meraklarını kamçılıyor. İşte bu nedenle, seyahat eden kişinin bilgisi, hoşgörüsü ve iletişim becerileri gelişiyor.”