11 Mayıs 2016 Çarşamba

Kültürler arası yaşayanların sesi; Yolda


Dün akşam üzeri işten eve döndükten sonra Moda'da kısa bir yürüyüşe çıktğım sırada karşılaştım; Yolda / Unterwegs ile... 


İnteraktif bir çalışma olan Yolda'yı size kısaca anlatayım; 4 kadın, 5 erkek ve bir evli çiftin iki farklı kültürde yaşamanın nasıl bir deneyim olduğu anlatılıyor. Bu kişiler Türkiye ve İsviçre'de yaşıyor. 

Her iki ülkede büyüdüler, hem orada hem burada yaşadılar... Bu deneyim onların yaşamlarını, gündelik hayatlarını ve özellikle de düşüncelerini belirliyor. 11 biyografi, göç konusuna şaşırtıcı ve yaratıcı bir bakış açısı sunuyor. Bu insanların kendilerini birden fazla kültüre ait hissettikleri ortaya çıkıyor. 


Araştırmaya katılan isimlerle yapılan söyleşiyi kiosktaki kulaklık ve görüntüler aracılığı ile dinleyebiliyorsunuz. Ben, hazırlanan kitapçığı alarak bu sabah ise işe gidiş yolum boyunca okudum. 


Yaşam hikayelerini dinlemeyi de okumayı da severim. Bu satırları da hızlıca okumak insanların neler yaşadığını öğrenmek hoşuma gitti.

Göç etmek, insanlık tarihi boyunca insanoğlunun yaşadığı zorlu süreçlerde. Zira göç, istenmeden, mecburiyetlerden doğan bir eylem... Dilini bilmediğiniz, tanımadığınız bir ülkede ve toplumda yaşama tutunmak... Biraz kader, biraz da şans işi... Ancak günümüzde bu olgu, bir nebze olsa da değişti. Çünkü dünya değişti. Herşeyden önce çift dilli olmak, bireye avantajlar sağlıyor. Farklı kültürleri tanımak ve bu kültürlerde yaşamak insana farklı deneyimler kazandırıyor. 

Araştırmaya katılanlar arasında tanıdık isimlere de rastlamak mümkün; tasarımcı Tülay Kula, bir dönem Mavi Sakal grubunun solisti, müzisyen Genç Osman Yavaş bu isimlerden birkaçı. 

Biyografileri okurken kimi ailelerin zorluklar yaşadığını, kimilerinin de kolay adaptasyonları sayesinde yeni yaşamlarına daha hızlı uyum sağladığını görüyorum. Mesela tasarımcı Tülay Kula, tasarım eğitimini tamamladıktan sonra bu yolda ilerlerken ailesinin işbirliği ile çalışmalarını sürdürmüş. 

İsviçre ve Türkiye'de yaşamış olan bu kişiler, zorlukların bilici ile bugün bu yola başkoyanları için önemli bir referansı oluşturuyor.     

İsviçre Konsolosluğu sponsorluğunda gerçekleşen araştırma, 🏻22 Mayısa kadar İstanbul'da. Sonra da adından da anlaşıldığı gibi yollara düşecek ve sırasıyla 25-29 Mayıs arasında Ankara'da, 2-8 Haziran'da İzmir'de, 14-19 Haziran'da Çanakkale'de, 27-31 Temmuz'da Şirince'de ve son olarak da 3-7 Ağustos tarihlerinde Didim'de olacak. 

Bu kioskla karşılaşırsanız uğramadan geçmeyin!