10 Haziran 2016 Cuma

Miu Miu'nun kış detayları
Biz hâlâ sıcak günleri beklerken malum moda dünyası kışa hazır. Sevdiğim markaların başında gelen Miu Miu, Paris Moda Haftası'nda sonbahar-kış koleksiyonunu tanıttı. Kışın sıcak renglerinden oluşan koleksiyonda kadifeden dantele zengin kumaş seçenekleri kullanıldı. Çantalar ise gözalıcı!!
Koleksiyonda en çok bu çantayı beğendim! Haksız mıyım?9 Haziran 2016 Perşembe

Feminen cep mendiller

Takım elbisesinin cebinde şık bir medil olan erkek, her zaman dikkat çekicidir. Çünkü bu küçücük detay, kişinin giyimine verdiği özeni gösterir. Peki erkeklere has olan bu aksesuvarın artık kadınlar tarafından da rahatlık kullanabileceğini söylesek... 

Tasarımcı Ayça Sytmen, maskülen bir aksesuvar olan mendillere feminen bir yaklaşımla cep mendillerinden oluşan bir koleksiyon hazırladı. 30 yıllık ipek kumaşların yanı sıra saten ve pamuklu kumaşlar kullanan tasarımcı, cep mendillerini hem spor hem de iş hayatında rahatlıkla kullanılabileceğinin altını çiziyor. Cep mendillerinin bir özelliği ise iki tarafı kullanılabilmesi... Sıcak renklerin ve desenlerin ağırlıkta olduğu yaz koleksiyonuna, tasarımcının Teşvikiye’deki ofisinin yanı sıra bazı butiklerde ulaşılabilir. 


Ayça SytmenTasarımcı kimliğinizi cep mendillerle sürdürüyorsunuz. Nasıl gelişti bu fikir?
Çok uzun zamandır kol düğmesi, köstekli saat ve cep mendili gibi erkek aksesuvarları kullanıyorum. Türkiye'de satılan cep mendilleri çok klasik... İstediğim gibi feminen, renki ve eğlenceli cep mendil lbulamıyordum. Bu alanda bir açık olduğunu gördüm ve kendim tasarlamaya karar verdim. 

Erkeklerde görmeye alışık olduğumuz bir aksesuvar olan cep mendillerini kadınların kullanımına sunuyorsunuz... Yaklaşımlar nasıl? Kimler daha çok kullanıyor?
Hem erkek hem de kadın müşterim var. Türk kadınlarının alışık olmadığı bir aksesuvar ancak ben daha feminen ve daha renkli tasarımlarla ilgilerini çekmeyi başardım. Müşterilerim arasında banka, reklam, turizm ve sanat sektörlerinde çalışanlar yer alıyor.

Kumaş ve desenleri nereden, nasıl seçiyorsunuz?
Kullandığım kumaşlar çok çeşitli. Hatta aralarında 30 yıllık ipekler bile var. Koton, kupro ve yün de kullanıyorum. Yurt dışı seyahatlerimde çok ilginç kumaşlar buluyorum. Kişiye özel olması istendiğinde de üzerlerine harf aksesuar ekliyorum.

Perakende satışların dışında kurumsal satışlarınız da oluyor? Bunlardan bahseder misiniz?
Kurumsal satışlar beni çok heycanlandırıyor. Özellikle paketleme konusunda gösterdiğim özen ve dikkatin burda beni ayrıştırdığını düşünüyorum. Oteller, reklam şirketleri, cast ajansları, gümrük şirketleri ile çalışıyorum. Çalıştığım firmalar müşterilerine farklı, alışılmışın dışında, özenilmiş hediyeler göndermek istiyor. 

Ayça Sytmen cep mendilleri nerede satılıyor?
Cep mendillerim design ofisimde, Auvintage.com'da ve Sartoria Napoletana İstanbul'da satılıyor. 

Hayata 'bütünsel' bakmanın sırrıGünlük hayatın karmaşıklaştığı büyük şehirlerde yaşayan bizler, sağlığımızı korumak adına ekstra bir çaba içindeyiz. Önce yediklerimize dikkat ederken kullandığımız kozmetiklerden ev gereçlerine kadar seçimlerimizi de bu yönde yapma gayretindeyiz. İşte bu noktada ise yani hayatı her yönü ile ele alan 'bütünsel beslenme' düzeni ile karşılaşıyoruz. Peki, 'bütünsel beslenme' nedir?

Bütünsel Sağlık Koçu Esin Yavuz, konuyla ilgili şu paylaşımı yapıyor;

Bütünsel beslenme, kişiyi bir bütün olarak ele alan ve doğal yollarla kendisine en uygun “sağlıklı” ve “doğal” alternatifleri bulup benimsemesini hedefleyen bir yaşam biçimidir. Bu yaşam biçiminde kişinin duygusal, manevi ve fiziksel olarak optimum sağlıklı olması arzulanır. İlişkilerimiz, maddi durumumuz, eğitimimiz, uyku durumumuz, egzersiz; bunların tamamı sağlığımızı ve beslenme alışkanlıklarımızı belirleyen faktörlerdir. Bu nedenle bütünsel beslenmede “Birincil Gıdalar” olarak bu başlıklar yer alır. Paramızı yönetmek, ilişkilerde başarılı olmak, işimizdeki motivasyonumuz vb. birincil ihtiyaçlarımız arasındadır. Yeme - içme alışkanlıkları bir şekilde bu ihtiyaçların giderilmesini takip ederek biçim alır.

Bütünsel beslenme danışmanlığı yapan kişi herkesin biricik ve tek olduğu inanışından yola çıkarak, kişinin kendine uygun olanı bulmasını hedeflemelidir. Sağlıklı olma koşullarımız parmak izi kadar benzersizdir. Bu nedenle genel olarak bu prensipte “doğru” beslenmekten ziyade “iyi” ve “sağlıklı” beslenmek ifadeleri geçerlidir. Herkesin kendi doğrusunu bulması ve eski alışkanlıklarını terk etmesi zaman alır ancak pek tabii ki mümkündür.

Dünya üzerindeki her bir kişi için sağlıklı olan şeyler değişkenlik gösterebilir ancak doğal olmayan yiyecek ve içecekler kimseye iyi gelmez. Örneğin işlenmiş ve paketlenmiş gıdaların tamamı için bunu söyleyebiliriz. Çok miktarda şeker ve koruyucu içeren içecekler de bu kapsama dahildir.

Bütünsel bir sağlık için çoğu zaman bir yerden başlamak yeterli olur. Örneğin spor yapmaya başlayan biri salgıladığı hormonlar sayesinde daha mutlu hisseder, beslenmesine özen göstermeye başlar ve daha sağlıklı uyur. Bu bir başlangıçtır ama bütünsel sağlık için atılmış kocaman bir adımdır. O ilk adımı atmak her şeyden önemlidir.

Yaşam Çemberi

Bütünsel sağlık için 12 temel başlık bulunuyor. Bu başlıklar, bir denge içerisinde ise mecazi olarak 'çember düzgün bir şekilde döner';

Bedensel Sağlık (Health)
Bedensel Aktivite (Activity)
Ev Yemeği (Home Cooking)
Evde düzen (Home environment)
İlişkiler (Relationships)
Sosyal hayat (Social Life)
Eğlence (Joy)
Maneviyat (Spirituality)
Yaratıcılık (Creativity)
Finans (Finans)
Kariyer (Career)
Eğitim (Education)
Yukarıdaki şekilde merkezi 1 puan, çember üzerini 10 puan kabul ederek her bir çizgiyi merkezden dışarı doğru numaralandırın. Sonra bu başlıklara kendiniz için 1’den 10’a kadar puan verin. Daha sonra noktaları birleştirerek yaşam çemberinizde neye odaklanmanız gerektiğini görebilirsiniz.