2 Temmuz 2016 Cumartesi

Siz de home office çalışmak ister misiniz?

Evde çalışma fikri pekçok kişiye cazip gelir. Zira, ev ortamının sağladığı rahatlık ve konfor başka bir yerde yoktur. Günümüzde bu sistemle çalışan kişi ve kurumların sayısı artıyor. Teknolojinin de gelişmesiyle dizüstü bilgisayar, tablet ve hatta akıllı telefonla sadece ev değil her yer ofise dönüşebiliyor. Ancak evde çalışmanın sanıldığı kadar da rahat olmadığını söylemek gerekir. Çünkü aynı zamanda özel yaşam alanımız olan evde dikkatimizi dağıtacak pekçok detay vardır. Bu pürüzleri ortadan kaldırmak ve verimli bir çalışma ortamı sağlamak için bazı dekorasyon detaylarını göz önünde bulundurarak düzenleme yapılabilir.

Home office nasıl dekore edilmeli?
Çalışma amaçlı kullanacağınız mekanı klasik ofis ortamına uygun olarak düzenlemeniz işinize daha rahat konsantre olmanızı sağlar. Ev ortamının rahatlığından uzak ama aynı zamanda konforlu ve sempatik bir mekan dikkatinizi işinize vermenizi kolaylaştıracak, dolayısıyla verimliliğinizi arttıracaktır. Misafirlerinizi home office’inizde kabul edeceğiniz durumları göz önünde bulundurarak olabildiğince rahat, düzenli ve rafine bir ortam oluşturmanız avantajınıza olacaktır. 
Öncelikle meslek alanınıza ve vermek istediğiniz imaja uygun olarak dekorasyon tarzınızı belirlemeli, devamında da bu tarza uygun malzemeler ve mobilyalar seçerek ortamınızı tasarlamalısınız. Örneğin bir avukat veya muhasebe sorumlusu ciddiyeti vurgulayacak koyu renklere ağırlık verirken, grafik tasarımcı yaratıcılığını öne çıkaran canlı renk ve dokulara, bir terapist ise dingin ve huzurlu bir ortam yaratacak pastel renklere yönelebilir.

Evdeki ofis ortamı dekore edilirken nelere dikkat edilmeli?
Öncelikle işiniz için gerekli bütün teknolojik altyapıyı sağlamanız yerinde olur. Elektrik tesisatının, internet, telefon ve bilgisayar sistemi alt yapılarının, aydınlatma için gerekli donatıların düşündüğünüz yerleşime uygun şekilde hazırlanması gerekir. İleride ilave edilebilecek cihazlar için bolca yedek priz kullanmalısınız. Elektronik cihazlar, radyatörlerden ve direkt güneş ışığından uzakta olmalıdır. 
Çalışmak için ferah ve aydınlık bir ortam en idealidir. Masanız mümkünse pencere yakınında, tercihen soldan iyi ışık alan bölgede, ekranınız doğrudan güneş ışığını almayacak şekilde konumlanmalıdır. Gece kullanımı için ortamı mümkün olduğunca günışığına yakın özellikte direkt ve indirekt aydınlatma elemanlarıyla zenginleştirebilirsiniz. Sandalye ve masanızda önceliğiniz şıklık yerine ergonomi olmalıdır. 75 cm. yüksekliğinde bir masa bilgisayar kullanımı ve yazı yazmak için uygundur. Tıpkı ofislerde kullanıldığı gibi profesyonel, ayarlanabilir, beli ve sırtı destekleyen çalışma sandalyeleri seçerseniz uzun vadede yorgunluk hissetmenizi önleyebilirsiniz. 
Duvar renklerinin açık renklerde seçilmesi gözü yormayacaktır. Sadelikten çok hoşlanmıyorsanız mobilya ve aksesuarlarda desenli ve renkli tasarımlara yönelebilirsiniz. Depolama ünitelerini kitap ve dosya sayınıza uygun büyüklükte tasarlamanız, dolapların kapaklı olması dağınık bir görüntüyü önleyecektir. Cam masalar ve koyu renk mobilyalar kolay toz tutar. Mobilyalarda kullanacağınız malzemenin açık renk, kolay temizlenen, pütürsüz, düzgün yüzeyli, çizilmeyen bir malzeme olmasına dikkat ederseniz temizlik işiniz kolaylaşacaktır.

Evin hangi odası ofise dönüştürmek doğru olur?
Evde salon yada oturma odası bölümü home office için kullanılan en yaygın alanlardır. Ayrıca genellikle eve girişteki odalar oldukları için ziyaretçilerin evin diğer odalarını görmeden size ulaşmasına olanak sağlamış olursunuz. 
Seçtiğiniz odanın  çalışma alanı (çalışma masası, yazıcı, faks vb.), depolama (kitaplık, evrak dolapları, büro malzemeleri) ve oturma fonksiyonlarına cevap verecek büyüklükte olması rahat çalışmanızı sağlayacaktır. 
Ofis olarak kullanılan odanın, evin diğer bölümlerinden, özellikle yatak odası ve mutfaktan uzakta konumlanması işinize odaklanmanızı kolaylaştırır. Evde yaşayan başkaları varsa yoğun olarak kullanılan bu mekanlardan çalışma odanıza gelebilecek koku ve sese karşı kendinizi korumuş olursunuz. Ofisiniz aynı zamanda iyi havalanabilen ve ışık alabilen bir yer olmalı. Eğer ayırabileceğiniz bir odanız yoksa veya stüdyo tipi dairede yaşıyorsanız ofis alanınızı uyuma ve yaşama mekanınızdan bir paravan, perde yada bölücü duvar ile ayırarak özelleştirebilirsiniz.

Çalışanın motive olması için ne gibi dekorasyon detaylarını öne çıkartmak gerekir?
Keyifli ve konforlu bir ortam yaratmak için yeşillikler ve bitkilerden, duvarlara asacağınız doğa fotoğraflarından, özel ilgi alanınızla ilgili aksesuarlardan (film afişleri, müzik aletleri, seramik objeler, akvaryum) faydalanabilirsiniz. Sevdiğiniz, sizi motive eden ve tarzınızı yansıtan  biblo, aksesuarlar yerleştirilebilir. Mantar pano, duvar saati ve takvim gibi detaylar iş alanınızı kişiselleştirecektir. Ancak bunlar kalabalık bir görüntüye neden olmayacak sayıda olmalıdır. Aksi taktirde dikkat dağınıklığına, uyku haline ve dalgınlığa yol açabilir. Masanıza yakın dolaplar, çekmeceler ve raflar evrak ararken zaman kaybı yaşamanızı da önler. 

İşin bir de fantastik -bize göre tabi- kısmı var. Ev dışında doğanın ortasında çalışmayı arzu edenlere işte birkaç örnek;


http://www.inc.com/kevin-j-ryan/ss/7-beautiful-home-offices-by-beach.html