1 Nisan 2017 Cumartesi

Ulusal ve Uluslararası yarışlarda başarılarıyla adından söz ettiren Arkas Spor Kulübü’nün yelken takımı Arkas Sailing Team; şu sıralar Türkiye’nin en uzun yelken kış trofesi olan Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK Cup) Kış Trofesi’nde de bu çizgisini devam ettiriyor. 


Takımla tanışmak ve izlemek üzere 18-19 Mart'ta Bodrum'a gittim. Güneşli ve pırıl pırıl bir hava vardı. Cumartesi sabah başlayan yarışlar gün boyu devam etti. pazar günü de yarışların devam gerçekleşti. Ama en çok da Arkas Yelken Takımı'yla tanışmak çok keyifli oldu. 

Bu yıl 15’incisi düzenlenen, 50 tekne ve 500 sporcunun katılımıyla gerçekleşen trofe toplam yedi ayaktan oluşuyor. Arkas Sailing Team, şu ana kadar yapılan dört ayağın üçünü IRC 0 sınıfının galibi olarak tamamladı. Ekibin hedefi, mayıs ayında yapılacak finalde son üç yıldır olduğu gibi bu yıl da şampiyonluk kupasını kaldırmak.


AKIMIN TAMAMI PROFESYONEL SPORCU
Arkas Holding, denizcilik sektöründeki ulusal ve uluslararası faaliyetlerine yelken sporunda da sürdürmeye karar vererek 2005 yılında Arkas Yelken Şubesi’ni kurduktan sonra 2011 yılında Arkas Sailing Team’i kuruyor. 
Arkas Sailin Team’in en önemli özelliği ise takımın tamamının profesyonel sporculardan oluşuyor olması. 
Takım, o günden bu yana katıldığı yerli ve yabancı pek çok yarıştan birincilik dereceleri ile dönüyor. 
Kulüp yönetimi ise Arkas Holding bünyesinde çalışan üst düzey yöneticilerden oluşuyor. Tüm sporcular lisanslı yani kulüpten maaşlarını alan profesyoneller. Tekne ve ekipman yatırımları sürekli devam ediyor. Yurt içindeki hemen hemen tüm yarışlara katılıyorlar.  Yelken ve spor yatırımlarına devam etmeyi düşünen Arkas’ın yelkende hedefi, yurt dışında varlık göstermeye devam etmek ve Türkiye’yi başarıyla temsil etmek. Malta Rolex Cup bu açıdan takım için bir milat olmuş. 
Arkas Sailing Team, 2015’te katıldığı ilk uluslararası yarış olan Malta Rolex Cup’ta kazandığı birincilik kupasıyla gurur kaynağı oluyor. Arkas Sailing Team, 22 ülkeden 115 teknenin ve binin üzerinde sporcunun katıldığı Rolex Middle Sea Race’de, IRC1 ve IRC3 sınıfında birinci ve genel toplamda da beşinci sıraya yerleşerek önemli bir başarıya imza atarak dönüyor. Takım 10-18 Haziran 2016 tarihleri arasında zorluk derecesi yüksek ve son 50 yılın en ünlü yarışlarından birisi olan St. Tropez Giraglia Rolex Cup’ta da ülkemizi başarıyla temsil etti. Takım, uluslararası prestijli yarışta, IRC A sınıfında aldığı beşincilik derecesi ile yine önemli bir başarıya elde etti. 

“ÇOCUKLARA YELKEN SPORUNU SEVDİRMEYİ AMAÇLIYORUZ"
Arkas Sailing Team Kaptanı Tolga Yağlı, yedi yaşında optimist teknesi ile Karşıyaka Yelken Kulübü’nde yelkene başlıyor. 
Ardından 470 sınıfında yarışmaya devam eden Yağlı, “Türkiye, yelken sporu için olağanüstü uygun bir coğrafyaya sahip. En önemli hedefimiz, yelken sporunun Türkiye’de gelişmesi, bu alanda başarılı örneklerin çoğalması ve dünyada ülkemizi temsil etmesine katkıda bulunmak. 
Tüm altyapı ve stratejimizi bu hedef kapsamında oluşturuyoruz. 
Çocuklara yelken sporunu sevdirirken, ailelere de yelkenciliğin profesyonel bir iş olduğunu kanıtlamak ve genç yeteneklere alan yaratmak istiyoruz. 
Yelkenin ulaşılabilir, hobinin ötesinde profesyonel bir iş olarak ülkemizde yaygınlaşması için çalışıyoruz” diye anlatıyor.


MESLEKLERİ YELKEN SPORU
Ekibin tamamı Arkas Spor Kulübü’nün lisanslı sporcuları. Hepsi milli yelkenci olan ve yelkenciliği profesyonel bir meslek olarak kabul eden sporcular, kara ve deniz antrenmanları, beslenme düzenlemeleri, yabancı antrenörlerden eğitimler gibi birçok alanda tam bir profesyonel disiplin ile hareket ediyor. 
Şimdiye kadar yurt içindeki yarışlara katılmış ve birçok kez derece almış Arkas Sailing Team geçen yıla kadar Farr 40 teknesi ile yarışıyordu. Takım, 2014 yılında kazanılan birinciliğin ardından, bu yıl, tamamen bir yarış teknesi’ olan ve çok yüksek sürat yapabilen Flying Box isimli, Kerr 40 teknesi ile yelken açıyor.

Arkas Sailing Team Marka Yönetimi Danışmanı Hande Yılmaz ile de tanıştım. Takımı ve takımla ilgili detayları anlatmak üzere  pazar sabah ilk uçakla Bodrum'a geldi. 
Arkas Spor Kulübü’nün desteklediği spor faaliyetleri alanlarında sponsor olmaktan öte, işin tamamını sahiplenerek uzun süre varlık göstermeyi hedeflediklerini ve yatırımların bu yönde yapıldığını anlatan Arkas Sailing Team Marka Yönetimi Danışmanı Hande Yılmaz şöyle konuşuyor; “Bu anlayışla kurulan Arkas Sailing Team de yaratım ve yönetim yaklaşımında stratejik olarak, A’dan Z’ye sahiplenildi ve maksimum başarı hedeflenerek bir marka olarak konumlandırıldı. 
Her markada olduğu gibi, bu markanın da yaratım ve geliştirilme süreçlerine yapılan yatırımların sürekliliği ve niteliği çok önemli. Son üç yıldır yapılan istikrarlı iletişim, vizyon ve hedeflere uygun mesajların devamlılığı ile Arkas Sailing Team bugün kalıcı, temeli sağlam bir marka olmayı başardı ve yükselen bir değer olarak yoluna devam ediyor. 
Türkiye’de yelkenciliğin hobinin ötesinde, profesyonel bir meslek olarak kabul görmesini kendisine hedef koyan Arkas Sailing Team, bu alandaki yatırımları ile sadece kurum prestij ve itibar yönetimine destek olmakla kalmayıp, aynı zamanda markanın ödevlerinden biri olan sosyal sorumluluk anlamında da üzerine düşeni yapıyor.”-->