7 Nisan 2017 Cuma

İtalya’ya Dönüş 1927
Salvatore Ferragamo’nun Amerika’dan İtalya’ya dönüşünün üzerinden tam 90 yıl geçti. Salvatore Ferragamo Müzesi, bu dönüşü onurlandırmak adına “İtalya’ya Dönüş 1927” isimli bir sergi açıyor. Carlo Sisi’nin küratörlüğünü üstlendiği sergi 18 Mayıs günü sanatseverlerle buluşacak ve 2 Mayıs 2018’e kadar ziyaret edilebilecek.
20’nci yüzyılın görsel kültürünün çeşitli elementleri üzerinde keşfe çıkan sergi farklı bakış açılarına işlere ve temalara yoğunlaşıyor. Sergide, Birinci Dünya Savaşı sonrası otoritenin ve faşist rejimin yükselişine de sosyal ve kültürel açıdan yaklaşan sanat çalışmalarına ve Ferragamo’nun bu süreçteki yaratıcı çalışmalarına da rastlamak mümkün. 
Bu öncül sergide Maccrini, Martini, Thayaht, Gia Ponto, Rosai, Balla, Depero gibi sanatçıların pek çok çalışması sergilenecek, buna ek olarak o döneme ait kıyafet ve kumaş, özenle hazırlanmış olan el yapımı eşyalar, fotoğraf ve tanıtımlar da sanatseverlerle buluşacak. Ve tabii ki Salvatore Ferragamo’nun çekiciliğini çağdaş sanat dünyasına bir kez daha kanıtlayacak, tasarımcının 1920 yapımı ayakkabıları…
-->

3 Nisan 2017 Pazartesi

Vintage yelkenliler yarışıyor


Fotoğrafları görünce, İtalya'nın güney kıyılarını hayal ettim; Hasır şapkam, Akdeniz motifli keten elbisemle rüzgarın doldurduğu bir yelkenlinin dümeni başındayım...

Eh benim gibi deniz tutkusu yüksek biri için bu çok da uç bir hayal olmasa gerek... Birkaç hafta önce Bodrum'da yelken yarışlarını izleyip Türkiye'nin önemli yelken takımlarından biri ile de tanışma fırsatım oldu. İstanbul'a döndükten birkaç gün sonra mail box'ıma düşen bu fotoğraflar ise beni benden aldı diyebilirim :)

Bu yıl 17'inci kez düzenlenecek Panerai Classic Yachts Challenge, klasik ve vintage yelkenki yatların önemli bir parkuru... Yarışlar, 19-25 Nisan'da Antigua'da başlıyor. 
Geleneksel olarak, Fransa (Antibes, Cannes), İtalya (Argentario) ve İspanya’daki (Minorca adasındaki Mahon) Panerai Classic Yachts Challenge turları Akdeniz Parkuru’nu oluşturuyor. 

Parkurun her bir etkinliğine katılan yatlar, puanlar toplayarak genel kupayı kazanmaya doğru ilerliyor. Geçtiğimiz yıllarda bu kupa, yelkencilik tarihinin en ünlü isimleri, William Fife III’ün (1928 yılında üretilen Cambria, 1911 yılında üretilen Mariquita, 1914 yılında üretilen Moonbeam IV) ve Nathanael Greene Herreshoff’un (1916 yılında üretilen Chinook ve 1925 yılında üretilen Leonore) ünlü yatları ve İtalyan Donanma gemileri (1974 yılında üretilen Chaplin ve 1965 yılında üretilen Stella Polare), eski Olimpiyat yıldızları (1899 yılında üretilen, 1900 yılında Paris Olimpiyatlarında altın madalya kazanan Bona Fide) ve sahipleri tarih yazan yatlar (1937 yılında üretilen, bir zamanlar Başkan John Fitzgerald Kennedy’ye ait olan Manitou) tarafından kazanıldı. 

Akdeniz regattalarına katılanlar arasında, 1936 yılında William Fife III tarafından tasarlanan ve 2009 yılında Officine Panerai tarafından alınıp restore edilen ve yeniden denize açılan Bermudalı yelkenli Eilean da yer alacak.

Marblehead, Newport ve Nantucket regattaları katılan gemilerin her ağustos ve eylül ayında New England sularında düzenlenen, Kuzey Amerika Parkuru’nun kazananına verilen ikinci Panerai Classic Yachts Challenge Kupası için yarışmasına olanak sağlıyor. Son iki yıldır Kuzey Amerika Kupası, 1936 yılında efsanevi Sparkman & Stephens’tan Olin Stephens tarafından tasarlanan NY-32 sınıfı üyesi Siren tarafından kazanılıyor.

Genel Akdeniz ve Kuzey Amerika Kupaları’nın yanı sıra, coğrafi sebeplerden ötürü hiçbir parkura dahil edilmeyen Antigua Classic Yacht Regatta ve Panerai British Classic Week de dahil olmak üzere tek tek etkinliklerin kazananları ödül olarak bir Panerai saati kazanacak. 1936 yılında İtalyan Kraliyet Donanması’nın dalış ekibi için ilk saatini tasarlayıp üretmesinden bu yana, Panerai göz alıcı İtalyan tasarımıyla öncü İsviçre saatçilik teknolojisini birleştirerek deniz severler için ideal saatler üretiyor.


PANERAI CLASSIC YACHTS CHALLENGE 2017

ANTIGUA CLASSIC YACHT REGATTA

19-25 Nisan 2017

LES VOILES D’ANTIBES

31 Mayıs-4 Haziran 2017

ARGENTARIO SAILING WEEK

15-18 Haziran 2017

PANERAI BRITISH CLASSIC WEEK

8-15 Temmuz 2017

MARBLEHEAD CORINTHIAN CLASSIC YACHT REGATTA

11 – 13 Ağustos 2017

NANTUCKET REGATTA

18-19 Ağustos 2017

NANTUCKET OPERA HOUSE KUPASI

20 Ağustos 2017

BRISTOL, HERRESHOFF CLASSIC YACHT REGATTA

25 Ağustos 2017

NEWPORT CLASSIC YACHT REGATTA PRESENTED BY IYRS

26-27 Ağustos

MAHON, XIV COPA DEL REY DE BARCOS DE EPOCA

29 Ağustos-02 Eylül 2017

CANNES, RÉGATES ROYALES

26-30 Eylül 2017
-->